ALEXANDER STRIZHAK: LIVE MUSIC WILL SAVE THE WORLD!

Засновник, власник та керуючий директор компанії Олександр Стрижак дав інтерв’ю американському інтернет-виданню. Він розповів про історію компанії, тенденції в концертній та івент-індустрії після двох років корона-кризи, а також про ситуацію, пов’язану з війною путінської Росії в Україні.

Інтерв’ю Джина Аарона (Gene Aaron). Зроблено 10 травня 2022 року. Сіетл, Вашингтон – Рига, Латвія. Спеціально для культурної інтернет-платформи в США – SULÉY ERA

ОЛЕКСАНДР СТРИЖАК: ЖИВА МУЗИКА ВРЯТУЄ СВІТ!

ВСТУП:

JSA Europe / Stage Company спеціалізується на установці та будівництві сцен для живих виступів, а також на організації концертів та фестивалів із живою музикою. Компанія добре відома у Східній Європі з моменту свого заснування у 1996 році в Москві, Росія. У 2014 році JSA закрила свою діяльність у Росії з політичних причин та перенесла свою штаб-квартиру до Риги, Латвії, і з того часу зосередилася на ринках країн Балтії та України.

За свою більш ніж 25-річну історію JSA працювала зі всесвітньо відомими артистами, такими як Майкл Джексон, Жан Мішель Жарр, Пол Маккартні, Rolling Stones, KISS, Korn, Мадонна, Роджер Уотерс, Джо Кокер, Оззі Осборн, Rammstein, Джордж Майкл, Хуліо Іглесіас, Metallica, Монтсеррат Кабальє, Muse, Лайза Міннеллі, Whitesnake та багато інших.

JSA брала участь у постановці Євробачення-2009 у Росії та Євробачення-2017 в Україні для Гостьової Зони події / Hospitality Area.

У 2015 році Спільнота професіоналів журналу IQ Magazine включила JSA до списку світових Топ-100 виробничих компаній як компанія у топ-10 у категорії Staging & Rigging.

Відразу після вторгнення Російської Федерації в Україну компанія, особливо її засновник Олександр Стрижак, негайно засудила це та відреагувала організацією допомоги українським біженцям та антивоєнними акціями.

GA: Олександр, ви заснували JSA в Москві, Росія, в 1996 році і швидко стали однією з найбільших компаній з виробництва сцен та шоу у регіоні. Розкажіть коротку історію створення компанії?

А.С.: Я вирішив розпочати свій бізнес і 17 вересня 1996 року у Москві заснував компанію. У той день був виступ великого Майкла Джексона / Michael Jackson на стадіоні “Динамо”, де я був місцевим продакшн-менеджером (технічним директором) від російського промоутера цього концерту. Так що цей день став датою заснування моєї компанії JSA. Спочатку компанія працювала як агентство з технічного забезпечення заходів та концертів зі штатом із трьох осіб: секретар (офіс-менеджер), водій/помічник і я як бізнес-менеджер.

До цього я вже мав досвід роботи адміністратором і технічним директором у компанії «Гранд Шоу Систем». Ми створили перший у Росії склад металоконструкцій сцени. Це було місцеве виробництво основних сценічних елементів, аналогічне до бренду Layher. Важливо розуміти, що в той пострадянський період у Москві, Санкт-Петербурзі та Росії загалом жодна компанія не надавала реальних та правильних послуг із встановлення сценічних конструкцій. Всі в основному займалися світловим та звуковим обладнанням (причому, в основному це зазвичай для закритих залів).

У 1997 році, напередодні святкування 850-річчя міста Москви, моя компанія отримала великий пакет замовлень як на організацію виробництва, так і на монтаж сценічних конструкцій для різних заходів, у тому числі, і на найголовніше, для відомого Мега-шоу Жана Мішеля Жарра – «Oxygen in Moscow» («Кисень у Москві») (3 500 000 глядачів ). JSA виступила генеральним місцевим підрядником за всіма технічними аспектами виробництва цього унікального концерту. Враховуючи вищевикладене, я отримав передоплату за встановлення сценічних конструкцій для восьми великих заходів (включно з JMJ), таким чином зібравши достатньо грошей для покупки першого комплекту Layher (чотири повні вантажівки) для сценічного бізнесу.

Наші п’ять 27-метрових веж стояли на площі перед головним корпусом МДУ на Воробйових горах. В рамках того ж проекту ми сформували основну команду монтажників та робітників сцени, які були відібрані з 600 робітників, запрошених ззовні для участі в роботі, згідно з райдером з виробничої групи JMJ. Таким чином компанія JSA отримала перший комплект Layher (Made in Germany), справжнього професійного обладнання для встановлення тимчасових конструкцій. Згодом ми потоваришували із заводом Layher і протягом десяти років, з 1999 по 2009 рік, були ексклюзивним партнером Layher з просування та реалізації їхньої продукції в Росії. Наші дружні ділові відносини продовжуються і досі (але зараз вже для України).

Крім того, з 2003 року JSA стала ексклюзивним дистриб’ютором заводу Prolyte (Нідерланди), що виробляє алюмінієві ферми, дахові системи та подіуми. Наше успішне співробітництво також тривало десять років, до 2013 року.

В даний час ми продовжуємо наші ділові відносини з новою компанією Фокко Смедінг / Fokko Smeding, колишнього засновника Prolyte, а нині власника та керуючого SIXTY82 (Нідерланди), інноваційної компанії з виробництва алюмінієвих сценічних конструкцій.

GA: Ви працюєте із найбільшими артистами світу. Які аспекти виробництва, логістики та комунікацій є найскладнішими?

А.С.: Незважаючи на те, що наш бізнес-сектор був закритий для будь-якої діяльності протягом останніх двох років через Covid, у майбутньому літньому сезоні 2022 спостерігається зростаючий попит на послуги з встановлення тимчасових сценічних конструкцій. Як і раніше, сьогодні у Європі (і я не знаю ситуацію з цим в Америці) не вистачає обладнання і професійних та досвідчених спеціалістів. Ринок живих концертів та заходів постійно розвивається, з’являється все більше артистів, турів та фестивалів. Потреба у дизайні сцен також підвищується.

Після знаменитого туру U2 та їхньої унікальної сцени 360, інженерний рівень споруд, що зводяться для шоу, підвищується. Обсяг «металу» для постановочних конструкцій збільшується, оскільки існує величезний попит із боку сценографів заходів. Також існує підвищений попит на додаткові споруди інфраструктури заходів: вежі, мости, трибуни і так далі.

На мою думку, головна проблема цього сезону, після обмежень Covid, полягає в тому, що всі компанії, які виробляють живі концерти, зіштовхнуться з нестачею професійних кадрів. Через тривалий простой бізнесу багато команд припинили своє існування, а люди знайшли іншу роботу. Це буде перший удар, який треба витримати, і після цього все повернеться на свої кола. Наша професія дуже цікава та приваблює гідних та цікавих людей.

GA: Чи можете ви поділитися якимись забавними, цікавими, дивними чи захоплюючими історіями та ситуаціями, що сталися під час виробництва шоу?

А.С.: У світлі сьогоднішньої війни путінської Росії в Україні, що має багато спільного з її діями з нацистською Німеччиною, мені згадується епізод, який мав місце ще 2005 року в рамках відзначення 60-річчя перемоги у ВВВ на Червоній площі в Москві. За півтора місяці до 9 травня мене запросили до Державного Кремлівського Палацу на нараду з підготовки до великого концерту, який має розпочатися після традиційного Військового Параду. Таке масштабне шоу було організовано вперше після розпаду СРСР. Мабуть, саме тоді й розпочалася офіційна пропагандистська тема «перемоги», як інструмент мілітаризації свідомості населення країни. Так ось, на нараді з’ясувалося, що вздовж будівлі ГУМу (історична будівля універмагу навпроти Кремля та Мавзолею Леніна) має бути встановлена ​​величезна Стіна-Сцена (довжина – 130 м, висота – від 20 до 35 м). Але підрядник, який мав вести розробку, в останній момент відмовився від участі у проекті.

Тому моя компанія JSA, як єдина професійна компанія з найбільшим складом конструкцій та шановною репутацією, була запрошена для порятунку ситуації, що склалася, з проектом, який знаходився під контролем ФСО та ФСБ. Ми (наші інженери) швидко зробили креслення та розрахунки необхідної конструкції для цього заходу. Вона включала конструкцію стіни і трибуни, яка за вказівкою Адміністрації Президента Російської Федерації повинна була вперше прикрити Мавзолей Леніна і куди в якості гостей були запрошені 60 глав зарубіжних країн, спостерігати за військовим Парадом Перемоги.

Однак у процесі роботи з’ясувалося, що навіть моєї компанії не вистачає елементів Layher для цієї конструкції. Для встановлення конструкції нам терміново знадобилося отримати із заводу в Німеччині чотири повні вантажівки з новим обладнанням. Я швидко звернувся на завод Layher, щоб дізнатися, як справи з виробництвом. Я просив відвантажити всю необхідну продукцію якнайшвидше і без передоплати, на слово честі з наступною оплатою. Мені сказали, що вони вірять мені на слово і чекатимуть на оплату замовлення (затримка на три місяці), але на той момент у них на складі готової продукції не було необхідних нам елементів. За фактом було якесь обладнання, але для інших замовників і завод міг виготовити потрібний нам комплект лише до кінця червня. Тоді я докладно пояснив, навіщо був потрібен цей комплект і всю складність ситуації із підготовкою до відзначення 60-річчя Перемоги над Німеччиною. Керівництво Layher заявило у відповідь, що повідомить про своє рішення наступного ранку. Вранці, як і обіцяли, в офіс JSA прийшов факс про те, що наше замовлення має підвищений пріоритет і буде виконано терміново, що ми можемо відправити машини за вантажем через три дні. Таким чином, все прибуло вчасно, JSA вчасно встановила всі конструкції, і цим німецький завод Layher і компанія JSA врятували Парад і великий концертний захід на Червоній площі на честь 60-річчя Перемоги СРСР над гітлерівською Німеччиною.

До речі, є ще одне своєрідне, але схоже явище — в основі фальшивої будівлі Рейхстагу в підмосковному парку «Патріот», яку щороку «штурмують» на честь 9 травня Дня Перемоги, також є конструкція з елементів будівельних систем Layher німецького виробництва. Але це вже не наша історія….

GA: Які бренди сценічного обладнання ви уявляєте та з ким співпрацюєте? Що вам найбільше сподобалося на нещодавній виставці Prolight+Sound 2022 у Франкфурті-на-Майні 26-29 квітня?

AS: JSA традиційно працює з продуктами Layher та SIXTY82. Ці бренди представляють найпередовіші технології у сфері встановлення тимчасових сценічних конструкцій та об’єктів інфраструктури в індустрії живої музики та великих заходів. Оскільки ми співпрацюємо з цими фабриками для просування та продажу їх продукції, ми працювали на їх стендах на PLS 2022 у Франкфурті, допомагаючи їм представити їхню продукцію нашим потенційним клієнтам зі Східної Європи. На жаль, через війну в Україні на виставці було лише кілька українських друзів та клієнтів. Компанія JSA давно закрила свою діяльність у Росії, і російський ринок нас більше не цікавить. Це сталося після подій на Майдані в Києві, анексії Криму та військової агресії Росії на сході України розпочатої вісім років тому.

GA: У 2014 році ви закрили всі свої операції в Росії з політичних причин та переїхали в Україну, а потім у Ригу, Латвія. Як це вплинуло на ваш бізнес та як вам вдалося пройти через такі різкі зміни?

AS: Я був змушений закрити свій бізнес у Росії у 2014 році за особистими політичними поглядами. Це було дуже складно та важко для такої великої компанії з великим штатом співробітників. Раніше у нас був головний офіс у Москві, великий склад обладнання у Люберцях, Московська область (з 1997 р.), філія у Санкт-Петербурзі (з 1998 р.) та філія у Києві, Україна (з 2007 до 2011). Так, після закриття нашої діяльності в Росії, JSA продовжила роботу як юридична особа в Латвії, де з 2003 року компанія мала європейську штаб-квартиру в Ризі. яка стала правонаступником бренду та спадщини московського JSA. Проте основна операційна діяльність компанії тривала і в Україні, де за цей час ми придбали багато ділових партнерів та клієнтів. Спираючись на свій досвід, можу сказати, що розумію, як складно світовим брендам та компаніям закривати свій бізнес у Росії через санкції та їхню позицію щодо дій кремлівського режиму в Україні.

GA: Одразу після російської агресії проти України JSA зайняла дуже сильну та відкриту позицію, засудивши війну, засудивши звірства російських військ та продемонструвавши безпрецедентну підтримку українському народу. Які дії ви ініціювали особисто і що JSA як компанія робить для підтримки України?

AS: Так, це правда – одразу після початку війни ми виступили з відкритою заявою проти військової агресії Росії в Україні. Ми одразу позначили позицію, що не прикриватимемося ковдрою «тільки бізнес і жодної політики». Наступні дні показали, що майже всі клієнти та партнери підтримали нас у цьому аспекті. Особливо мене порадувала персональна позиція наших друзів – власників заводів Layher та SIXTY82, які особисто написали мені слова підтримки. До речі, на сайті Layher Росія вже прибрана зі списку країн, де їх продукція продається.

Як громадянин України (з 2014 року) я та мої співробітники співпрацювали з українською діаспорою в Латвії ще до 24 лютого (початок великої війни). Зокрема ми є членами Конфедерації Українців у Латвії “ВІЧЕ”. JSA також активно співпрацює з Посольством України у Латвії. Тому одразу після початку війни ми були включені як добровольці у різні форми допомоги при Посольстві та Конфедерації «ВІЧЕ». До нашої роботи входить відправка гуманітарних вантажів в Україну на автомобілях (мінівенах) до кордону та збір біженців на зворотному шляху, а також участь в антивоєнних акціях у Латвії (переважно у Ризі), підтримка благодійних концертів та багато іншого.

У ході професійної діяльності JSA ми встановили дві знакові споруди на площі прямо навпроти посольства Росії, країни-агресора. Перша конструкція – куб із алюмінієвих ферм з антивоєнними банерами була виготовлена за рахунок компанії та встановлена нами 25 лютого, наступного дня після початку війни. Другий – невеликий стенд з елементів Layher та банерів про російську армію мародерів та вбивць, був встановлений JSA 12 квітня. За погодженням з Ризькою мерією, ці арт-об’єкти простоятимуть до закінчення війни / перемоги України.

Крім того, JSA візьме участь як співорганізатор і технічний партнер в організації та проведенні концертів українських артистів у країнах Балтії.

GA: Що, на вашу думку, потрібно зробити, щоб відновити світ чи бодай якесь нормальне життя між російським та українським народом після війни? Як індустрія музики та розваг може допомогти залікувати такі глибокі рани?

AS: Це дуже складне питання. Сьогодні на нього намагаються відповісти багато хто, зокрема політики, журналісти, лідери думок, діячі культури. У нашій компанії та в моїй сім’ї теж задаються цим питанням. Постараюся загалом викласти свою думку з цієї теми. Мені, як історику за освітою і, скажімо так, хобі з вивчення історії, що зараз має, трохи простіше і складніше одночасно. Я зрозумів ще 2003 року, після арешту Михайла Ходорковського та рейду на ЮКОС, що до влади в РФ прийшли нові сили КДБ (КГБ). Після “малої” війни 2008 року в Грузії та після анексії Криму, а головне, що розпочалася у 2014 році “гібридної війни” на сході України, я теж зрозумів, що “Велика” війна Путіна проти України – це лише питання часу. На моїх очах у Росії розгорталася мілітаристська та антиукраїнська істерія кремлівської пропагандистської машини. Я бачив, як нова ідеологія переваги Росії над Заходом невблаганно розгорталася від «вставати з колін» до «можемо повторити».

Тож тепер, особливо після жахів під загальною назвою «Буча», ми маємо дуже складну субстанцію, яка непередбачена у своєму стані у відносинах між українцями та росіянами. Однак ця розділова лінія проходить не за кордоном двох країн, а по всьому світу, де мешкають вихідці з пострадянського простору. Також важливо розуміти, що зараз ставлення до росіян у всьому світі змінюється від любові до ненависті. В черговий раз війна порушила складне питання російської мови та культури, які тепер асоціюються з ворогом, російськими солдатами, вбивцями та зомбованим населенням РФ, яке прагне «спецоперації» зі знищення «фашистів». та вихвалянню “царя” Путіна – “лідера” цієї жахливої ​​кампанії Z&V у “нерозумній братській” Україні. Поки що ніхто не знає, чим закінчиться ця війна. Зрозуміло, що вона закінчиться перемогою України та Заходу. Питання, якою ціною і які будуть наслідки? Сподіватимемося, що не з глобальними і страшнішими трагедіями, хоча саме початок цієї війни вже є трагічний.

Моя думка, що російська мова залишиться як засіб спілкування, російська європейська (наголошую – європейська) культура залишиться, буде переосмислена і працюватиме над побудовою нового російськомовного суспільства, гідного європейського вибору життя. Література, музика, театр та спорт будуть потрібні, але на новій платформі. Чи це буде відома нам Росія, я не впевнений. Я думаю, що в результаті на території сучасної Російської Федерації виникнуть якісь інші країни/окремі або у вигляді реальної федерації самостійних утворень. Особисто я хотів би в це вірити.

Потрібно буде подивитися, як і з чим Україна вийде з цієї війни. Діалог між людьми та країнами рано чи пізно налагодиться. Сусіди, які мають довгу історію відносин, навіть після цієї безглуздої війни знайдуть шляхи економічної, комерційної, культурної взаємодії та співробітництва і навіть дружніх відносин, хочуть вони того чи ні.

Те саме буде і з музичною індустрією, особливо якщо врахувати, що російський шоу-бізнес здебільшого підтримував війну Путіна або залишався нейтральним, що також є мовчазною підтримкою війни. Лише деякі змогли знайти в собі сили і можливість виступити проти і стати на бік миру. В результаті виникає великий розрив у відносинах цієї лінії між артистами та шанувальниками.

На даний момент, як спроба збереження та вирощування нових нормальних відносин між українцями та росіянами, які проживають за кордоном (але не в самій Росії), можливі концерти та фестивалі за участю українських та, можливо, російських виконавців із яскраво вираженою позицією проти війни Росії в Україні. . Таким чином, на даному етапі можна підтримувати нормальний людський контакт. А далі подивимось….. Час покаже…..

Олександр Стрижак сказав після публікації інтерв’ю в мережі: «Велике дякую Євгену Левковському за його професійну співпрацю та просування у цьому питанні. Мені було приємно, що я зробив це інтерв’ю в Американське видання, де я міг розповісти про мою сценічну компанію JSA, про підлу війну путінської Росії з Україною і, звичайно, про свою професію в індустрії живої музики та заходів».

Оригінал інтерв’ю англійською можна прочитати тут: Alexander Strizhak, JSA Stage Company: Live Music Will Save The World!

Версію тексту цього інтерв’ю російською можна прочитати тут / Версию текста этого интервью на русском языке можно прочитать тут: АЛЕКСАНДР СТРИЖАК: ЖИВАЯ МУЗЫКА СПАСЕТ МИР!

Версію тексту цього інтерв’ю англійською мовою на сайті компанії можна прочитати тут: / English version of the text of this interview on the company’s website:  Alexander Strizhak: Live Music Will Save The World!

Додатково ви можете переглянути та прочитати інші інтерв’ю Олександра Стрижака, зібрані тут у загальному блоці (російською мовою): ИНТЕРВЬЮ АЛЕКСАНДРА СТРИЖАКА (АРХИВ)